Szurdok-völgy

Pilisszentkereszt és Csobánka között, a Dobogókőre vezető műúttól DNY-ra, mintegy 200 m-re, azzal csaknem párhuzamosan található a Dera-patak szurdokvölgy, amely mind földtani, mind geomorfológiai szempontból jelentős természeti értéket képvisel.
A szurdok geológiai értékét elsősorban az adja, hogy a patak által kivájt völgy meredek falai kiválóan feltárják a földtörténet középkorának triász időszakában képződött Dachsteini mészkő formáció vastag padjait. E formáció kőzetei építik fel a Pilis-hegység uralkodó részeit, de igen fontos szerepet játszanak a Dunántúli-középhegység egészének felépítésében is.
A szurdokban egy geológiai-botanikai tanösvény mutatja be e sajátos kőzet alapvető jellegeit, melyek képződésének körülményeiről is árulkodnak, továbbá azoknak a tektonikai mozgásoknak a nyomait, amelyek a kőzet feldarabolódásához, a rétegek kibillenéséhez vezettek, a törések menti karsztos üregek kialakulását és a jelenben is folyó geológiai folyamatok nyomait.
A szurdok mélyén vezető turistaút fahídjaival igen romantikus, a gerincen található ösvény pedig sziklái és a meredek szakadékok miatt igen kalandos sétát biztosít.
„A Szurdok vármegyénk egyik legregényesebb része. Sziklacsoportosulásai változatosak, festőiek! Hozzá hasonló természeti szépséget igazán csak a Tátrában, avagy Svájcban látni. Kár, hogy az egész alig 1 km hosszú.” (Szűcs Gyula: Pilisszentkereszt és környéke)

 

Képtár